+48 59 86 24 265
ul. Polna 1
84-300 Lębork
Sprężone powietrze znajduje zastosowanie w bardzo różnorodnych branżach - począwszy od produkcji i przetwarzania żywności, poprzez przemysł motoryzacyjny, metalurgiczny, czy elektroniczny, a skończywszy na przemyśle morskim. Zaprojektowanie i budowa sprężarkowni gwarantującej odpowiednią wydajność systemu może jednak nastręczać sporo problemów, które w przyszłości z pewnością odbiją się na parametrach powietrza, co z kolei może przyczynić się do obniżenia produktywności przedsiębiorstwa. W niniejszym artykule postaramy się podpowiedzieć Państwu, jak skutecznie uniknąć tego rodzaju kłopotów.
Budowa sprężarkowni - na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby samo pomieszczenie było łatwo dostępne i na tyle duże, aby można było szybko oraz bez zbędnych trudności dokonać ewentualnych prac naprawczych lub konserwacyjnych. Koniecznie należy zatroszczyć się o zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy kompresorem i ścianami - odstęp ten powinien wynosić minimalnie 1 metr, zalecamy jednak, aby był nieco większy.
Sprężarkownię należy regularnie sprzątać - zalegający kurz i pył może dostać się do wnętrza urządzenia i znacząco obniżyć jego wydajność.
Wentylacja - element absolutnie kluczowy dla prawidłowego działania sprężarkowni
Przy budowie pomieszczenia, w którym będzie pracował kompresor, koniecznie należy pamiętać o zainstalowaniu kanału doprowadzającego powietrze. Zalecamy dobranie takiego przekroju kanału, który w możliwie jak największym stopniu odpowiadał będzie wielkości otworu wlotowego kompresora.
Samo doprowadzenie powietrza jednak nie wystarczy - należy również odprowadzić ogromne ilości ciepła wytwarzane przez kompresor. Zdecydowanie najlepszym sposobem jest zamontowanie specjalnych układów odzysku ciepła umożliwiających odzyskanie nawet 70% ciepła wygenerowanego przez urządzenie. Dzięki tego typu układom nie tylko zabezpieczymy nasz cenne sprzęt przed przegrzaniem się, lecz również będziemy mogli wykorzystać nadwyżkę ciepła np. do podgrzewania wody.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy budowie pomieszczenia na kompresor?
Istnieje oczywiście możliwość ogrzania pomieszczenia poprzez regulację kierunku wylotu ciepłego powietrza z chłodnicy sprężarki przy użyciu żaluzji instalowanych w kanałach wentylacyjnych. Jednak w razie problemów z utrzymaniem temperatury minimalnej, czyli 10°C, warto wyposażyć sprężarkownię w dodatkowe źródło ciepła, które uchroni urządzenie przed uszkodzeniem w okresie zimowym.
Koniecznie trzeba zadbać również o prawidłowe i bezpieczne dla środowiska usuwanie kondensatu - w tym celu należy zainstalować wysokiej jakości separatory, a także umieścić w pomieszczeniu kratkę kanalizacyjną.
Wiele firm zleca budowę kompresorowni specjalistycznym wykonawcom - warto rozważyć tę opcję, ponieważ w wielu przypadkach koszty mogą być niższe, niż budowa i projektowanie pomieszczenia na własną rękę.